Z čoho staviame detské ihriská a preliezačky

Začína to návrhom

 

Na základe vašej správy vám navrhneme detské ihrisko – povedzme že zostavu s vežou, šmykľavkou, pieskoviskom, hojdačkami, lezeckými stenami. Aké materiály použijeme na stavbu?

 

Detské ihriská staviame už 25 rokov a za ten čas sme vyskúšali naozaj všetok materiál. Dospeli sme k záveru, že tvrdé agátové drevo je dostačne odolné a trvácne. Nechceli sme stavať chladné celokovové ihriská ani využívať plast. Naše zostavy sú často inšpirované prírodou a prírodné organické materiály sú nám najsympatickejšie. Na stavbu tiež používame preglejku, reťaze, kovové trubky a laná.

 

Bezpečnosť a dopadové plochy

 

Bezpečnosť je prvoradá, preto sa riadime prísnymi normami Európskej únie, konkrétne EN 1176 a EN 1177. S nimi súvisia dopadové plochy pod preliezačky, ktoré sú v nich pevne stanovené. Občas sa môže stať, že cena dopadovej plochy je rovnaká, ako cena samotného ihriska, ale bezpečnosť je naozaj dôležitá.

 

Ak majú preliezky stanovenú výšku pádu pod 1 meter, ako dopadová plocha postačí trávnik.

 

Pokiaľ je však výška pádu vyššia ako 1 meter, je nevyhnutné náraz tlmiť. Možností je niekoľko: guma, umelý trávnik, piesok či jemný štrk. My preferujeme jemný štrk, ktorý je organický, príjemný na dotyk, dá sa s ním aj zahrať (ale opatrne!). Navyše je ihrisko prístupné aj po daždi, čo sa napríklad nedá, ak je pod preliezačkami piesok.

 

Mimochodom, piesok – často sa stáva cieľom domácich miláčikov, preto pieskovisko pred použitím vždy kontrolujte a prípadné nečistoty hláste neodkladne správcovi ihriska.

 

Drevo je organický materiál

 

Drevo má minimálny dopad na životné prostredie, je príjemné na dotyk a najmä stále pracuje. Každý kus je jedinečný, nesie vlastné letokruhy, uzly a praskliny. Vplyvom prostredia a počasia sa drevo môže scvrkávať alebo rozpínať a vtedy môžu vznikať ďalšie praskliny, ktoré treba sledovať a  starať sa o ne – obrúsiť ich. Občas mže byť nutné vymeniť daný kus dreva.

 

Drevo je jednoducho krásne a vyžaduje minimálnu starostlivosť – raz za 4 roky ho stačí opatriť zdravotným náterom, ideálne ekologickou farbou.

 

Na lezecké steny používame nielen agátové dosky, ale aj vodovzdornú preglejku, ktorá odoláva nepriaznivým podmienkam.

 

Kov, reťaze, laná, sklolaminát

 

Všetky kovové časti našich preliezačiek sú opatrené ochranným náterom a pozinkované.

 

Šmykľavky sú vyrobené zo sklolaminátu, sú certifikované a maximálna hmotnosť, ktorú znesú, je 120 kg (a najlepšie fungujú smerom zhora dole).

 

Lezecké steny staviame tiež z reťazí a lán, ktoré zodpovedajú bezpečnostným normám.

 

Používame aj staré pneumatiky, napríklad pod prevažovacie hojdačky alebo ako sedáky hojdačiek, čím sa tiež snažíme šetriť prírodu.

Detské ihrisko Šamorín
Detské ihrisko Šamorín
Detské ihrisko Šamorín
Detské ihrisko Šamorín
Detské ihrisko Šamorín